Apie sportą

Orientavimosi sportas yra ne tik sporto šaka – tai tiesiog gyvenimo būdas. Tai viena iš retesniu pilnaverčių sporto šakų, kurioje varžosi tiek jauniausi 8-10 metu vaikučiai, tiek solidūs 80 metų senoliai. Kadangi šis sportas reikalauja ne tik gerų fizinių bet ir protinių gebėjimų, reguliari ir aktyvi sportinė ir protinė veikla gamtoje išaugina sveikus, stiprius ir sumanius jaunuolius, kurie metams bėgant gyvena pilnavertį aktyvų gyvenimą.

OS baneris 2

Yra kelios orientavimosi sporto rušys: orientavimasis begte, orientavimasis slystant slidemis, orientavimasis dviraciais ir megejiškas orientavimasis.

Visos šios rušys apima pagrindinius bendrus šio sporto elementus – orientuojantis vietoveje, naudojantis kompasu ir žemelapiu, per kuo trumpesni laika surasti vietoveje esancius ir žemelapyje pažymetus kontrolinius punktus.

Orientavimosi sportas begte yra ištvermes sportas, kuris savyje lygiavertemis dalimis apjungia fizinio kruvio ir protinio darbo elementus. Orientuojamasi vietoveje, kuri yra atvaizduota specialiai orientacininkams skirtame ypatingai detaliame žemelapyje. Žemėlapyje raudonais apskritimais yra pažymėti kontroliniai punktai, kuriuos visus nurodytu eiliškumu sportininkas turiu surasti vietovėje (bei atsižymėti) per kuo trumpesni laiką. Taigi viskas vyksta bėgte ir kuo greičiau.

Orientavimosi žemelapiai yra labai detalus – juose yra pažymeti visi vietoves elementai, kalniukai, lomos, duobes, keliukai ir keliai, miško tankumas, virš metro dydžio akmenys, vandens telkiniai, upeliai, grioviai, laukai, pelkes ir kt. Norint sekmingai varžytis, orientacininkas privalo tureti gerus susikoncentravimo ir žemelapio skaitymo igudžius, begant dideliu greiciu gebeti greitai priimti sprendimus pasirenkant optimaliausia kelia tikslui pasiekti.

Orientacininkas bega tiesiog mišku, kartais pasinaudodamas miško takeliais. Todel reikalingas bent minimalus fizinis pasiruošimas tam, kad gebetum greitai begti miško samanomis, pelketu pagrindu ar smelio paviršiumi.

Kasmet rengiama plataus spektro individualiu arba komandiniu/estafeciu orientavimosi varžybu – trumpos trasos (sprinto varžybos), orientavimosi maratonas, klasikines trasos varžybos, orientavimasis tamsoje su specialiais prožektoriais (naktines varžybos).

Kiekvienais metais stipriausi sportininkai kaunasi del Lietuvos cempionu titulo, organizuojami Lietuvos cempionatai, Lietuvos taures varžybos. Del Lietuvos stipriausio klubo titulo orientavimosi sporto klubai kovoja „Klubu taures” estafeciu varžybose. Moksleiviai varžosi moksleiviu Lietuvos cempionatu varžybose.

Kasmet pasaulyje vyksta pasaulio cempionatai, bei pasaulio taures varžybu etapai. Kiekviena liepa, Švedijoje vyksta ko gero masiškiausios pasaulio bet kokio sporto varžybos „O-Ringen”, kur vienu metu susirenka iki 20.000 orientacininku.

Orientavimosi sporte naudojamas inventorius:

KPKontrolinis punktas – vietoveje irengta baltai/raudona medžiagine prizme, su kuria kartu irengtas elektroninis atsižymejimo aparatas.

Henrikas PauzasSpeciali apranga – orientacininko apranga, pasiuta iš specialios dregmes nelaikancios ir fiziniams poveikiams atsparios medžiagos. Daugelis klubu turi pasisiuve specialiai jiems sukurtas aprangas.

Tiger FLX 4454aBatai – speciali orientavimosi sporto avalyne, dažnai su pade esanciais metaliniais vinukais. Padas yra pritaikytas taip, kad begant šlapiu gruntu ar slidžiais akmenimis nepraslystu ir sportininkas negautu traumos. Batas yra pasiutas iš dregmes nelaikancios bei ypatingai tvirtos medžiagos.

67Žemelapis – specialiai orientavimosi sportui sudaryti detalus žemelapiai, kuriuose raudonais apskritimais nurodyta tvarka pažymeti kontroliniai punktai. Sportininkas privalo iš eiles vietoveje surasti visus punktus, kiekviename iš  ju atsižymeti ir sugrižti i finiša.

KompasasKompasas – kompasas yra naudojamas orientavimuisi vietoveje. Šiuo metu populiariausi orientavimosi sporto kompasai yra užmaunami ant piršto arba laikomi rankoje.

school_1Atsižymejimo kortele – specialus elektroninis irenginys nešiojamas ant piršto, kuri sportininkas begimo metu nešasi su savimi. Vietoveje surades reikiama kontrolini punkta, sportininkas kortele atsižymi ji priliesdamas prie punkte esancio stacionaraus elektroninio atsižymejimo irenginio.

Komentavimo galimybė šiame įraše yra išjungta.