St. Etienne – orientavimosi rojus

(Prancuzijos orientavimosi sporto elito ruošimo sistema)

Šis pasakojimas – tai Jan Skricka straipsnio, pasirodžiusio žurnalo O-sport 2003 m. 3 numeryje, vertimas. Šiandien daug dalyku gali buti pasikeite, taciau tai – puikus elitiniu orientavimosi sportininku rengimo pavyzdys, kuris ir šiandien duoda puikiu vaisiu. Straipsnis parengtas pagal interviu su Damien Renard, Tiomiloje 2003 m. balandžio 27 d.

Thierry Gueorgiou dominuoja vyru elito sportininku tarpe. Taciau prieš 7 metus Prancuzijos niekas neisivaizdavo Pasaulio elito tarpe. Kas atsitiko? Ar tai sekme? Tikrai ne. Prancuzijos elito sportininku rengimo ir treniruociu sistema yra gerai suplanuota. Pabandysime pažvelgti i ja atidžiau.

Prancuzijos klubu sistema

Orientavimosi sporto klubu Prancuzijoje nera labai daug ir jie nelabai išsivyste. Ir jei atsiranda geras sportininkas, kuris nori sunkiai treniruotis, dažniausiai jis negauna reikiamos pagalbos iš savo klubo. Dauguma žmoniu Prancuzijoje orientavimosi sportu užsiimineja tik megejiškai ir tai lemia nepakankama klubu žemelapiu kokybe bei maža aukšto lygio sportininku skaiciu.

Noredama tai pakeisti Prancuzijos Orientavimosi Sporto federacija nusprende isteigti Orientavimosi Elito Centrus (Elite Centers of Orienteering – EOC), kurie suburtu geriausius šalies orientacininkus. Šie sportininkai išlaiko savo klubu naryste, bet buvimas šiuose centruose jiems suteikia galimybe treniruotis su panašaus lygio sportininkais. Be to jiems suteikiamos visos reikalingos priemones ir pagalba, iskaitant galimybe studijuoti ar susirasti darba tame regione.

Šiuo metu yra trys tokie centrai, besirupinantys elito sportininku ruošimu. Jie dirba 2 lygiais:

a)      Jaunimo centrai – „Pole Espois“. Šiuo metu veikia du tokie centrai – Fontainebleau ir Font-Romeu. Jie rengia 15-19 metu sportininkus.

b)      Suaugusiuju centrai – „Pole France“. Geriausi sportininkai iš dvieju jaunimo centru bei keletas kitu atrenkami prisijungti prie stipriausiu elito sportininku St. Etienne mieste.

ECO istorija

St. Etienne centras buvo ikurtas 1995 metais. Ji ikure Prancuzijos rinktines techninis direktorius Jean-Luc Toussaint ir treneris Michel Gueorgiou. Pradžioje centras praktikavosi tik jaunimo sportininku rengime. Taciau sportininkams augant jis pradejo veikti kaip suaugusiuju elito sportininku rengimo centras, o du nauji jaunimo centrai ikurti Fontainebleau ir Font-Romeu miestuose.

Šiuo metu sportininku skaicius šiuose centruose vis auga. Pirmaisiais metais i centra patekti galejo visi norintys, taciau dabar sportininkai yra atrinkinejami. Atranka vykdoma kiekvienu metu birželio menesi.

Michel Gueorgiou, pirmasis treneris, dirbo centre iki 2001 metu, taciau ji paliko ir nusprende visa demesi skirti Prancuzijos orientavimosi sporto rinktines treniravimui. Ji pakeite Olivier Coupat – pirmasis Prancuzijos sportininkas, pasiekes aukštu rezultatu pasaulio taures varžybose (užeme 6 vieta 1996 m. Prancuzijoje vykusiame Pasaulio taures etape).

2001 metais daug pokyciu ivyko Prancuzijos Orientavimosi Sporto federacijoje; techniniu direktoriumi išrinktas michel Devrieux, prezidentu – Marie-France Charles. Ir nors prireike šiek tiek laiko kol Centras ir Federacija išmoko bendradarbiauti, šiuo metu bendradarbiavimas naudingas abiem pusems. Federacija teikia didžiausia parama St. Etienne centrui.

Šiuo metu grupeje yra 13 žmoniu. Dar du sportininkai prisijung rugsejo menesi. Tai Charly Boichut ir Philippe Adamski, JWOC Estijoje dalyviai (P. Adamski šiuo metu užima 45 vieta IOF reitinge – red. past.)

Taip pat nuolat auga grupe žmoniu, dirbanciu su sportininkais. Pradžioje dirbo tik treneris ir techninis direktorius. Šiuo metu sportininkai turi galimybe pagalbos ir patarimu kreiptis i gydytoja, du fizioterapeutus, mitybos specialista bei psichologa. Be to, treneriui padeda asistentas, kuris rupinasi treniruociu organizavimu (punktu statymu, laiko skaiciavimu ir pan.).

Organizacija ir vadyba

Dauguma sportininku Prancuzijoje yra organizuojami i elito grupes, finansuojamas Sporto Ministerijos per atskiru sporto šaku federacijas. Ta pati sistema taikoma Orientavimosi Sporto Elito Centrui St. Etienne mieste. Kaip mineta anksciau, šiuo metu centre yra 13 sportininku, bet šis skaicius kasmet keiciasi. Prancuzijos Orientavimosi Sporto Federacijos komitetas ir rinktiniu treneriai kiekviena birželi sprendžia centro sportininku ateiti. Kasmet nauji sportininkai prisijungia prie jau esamos grupes. Aišku, kai kurie ir išvyksta.

Taciau centro palikimas nereiškia sportininko studiju nutraukimo ar turimo darbo praradimo. Jie netenka „tik“ sportinio aprupinimo ir finansines paramos.

Taigi, sportininkai, atvykstantys i centra, gali pasirinkti ar jie nori dirbti, ar studijuoti. Ir nors yra tokiu, kurie dirba, didžioji grupes dalis studijuoja St. Etienne Universitete. Priežastis paprasta – studijavimas yra pats paprasciausias gyvenimo budas kuomet tu rimtai sportuoji. Be to, kaip studentas turi daug privalumu. Tu gali planuoti savo studiju programa kaip nori, gali prašyti atskiru atsiskaitymo ir egzaminu terminu, jei nori netgi gali mokslo metus padalinti i dvi dalis (tokias galimybes suteikia Prancuzijos aukštojo mokslo sistema – red. past.).

Vienas svarbiausiu dalyku yra tai, kad sportininkai turetu galimybe prisijungti vienas prie kito treniruociu metu. Todel dauguma ju gyvena St. Etienne universiteto studentu miestelyje arti vienas kito (200 m. spinduliu). Savaites metu dauguma treniruociu vyksta St. Etienne, taciau jei sportininkai nori išvykti iš miesto treniruotis kitur jiems skirti du autobusiukai ir viena lengvoji mašina. Jei St. Etienne vietoves atsibosta ne problema išvykti iš miesto ir po 20 min. keliones pasiekti mažiau žinomas ir begiotas vietoves.

Finansavimas

Grupe turi atskirus biudžetus kiekvienam užsiemimui. Yra specialus biudžetai žemelapiu sudarinejimui, sportines irangos ar maisto papildu isigijimui, visoms treniruociu reikmems ir, aišku, nenumatytoms išlaidoms (pvz.: mašinoms, kelionems…).

Metu pradžioje kiekvienas sportininkas turi sudaryti savo plana ateinantiems dvylikai menesiu ir ivertinti visas išlaidas. Šie planai yra labai detalus ir apima visus užsiemimus diena iš dienos – treniruociu stovyklas, keliones i klubus Švedijoje, svarbiausias varžybas, studiju programa, egzaminu, atsiskaitymu terminus. Šie planai ir ivertintos išlaidos yra pateikiami Techniniam direktoriui ir rinktines treneriui ir, jei yra patvirtinami, sportininkas gauna pilna finansavima ištisus metus šio plano vykdymui.

Žinoma, visa tai kainuoja didžiulius pinigus ir Centras negali remtis vien tik Prancuzijos Orientavimosi Sporto Federacija noredamas finansuoti visa savo veikla. St. Etienne centras yra finansuojamas ir iš kitu šaltiniu: Sporto Ministerijos (per orientavimosi sporto federacija), regiono savivaldybes, St. Etienne miesto bei pacios orientavimosi sporto federacijos.

Treniruociu sistema

Savaime aišku, kad sportininkai iš visos Prancuzijos nera surenkami i viena vieta tam, kad treniruotusi atskirai. Dauguma treniruociu vyksta kartu pagal tvarkarašti (pateikta žemiau), kuris tinka daugumai sportininku.

Grupes treniruotes yra planuojamos naudojant piramides sistema – intensyvumas tolygiai auga tris savaites, o ketvirtoji savaite buna „lengva“. Ji skirta sportininko atsistatymui. Jei imanoma ši schema naudojama ištisus metus.

Damien Renard treniruociu programos pavyzdys:

Savaite A B C D
Treniruociu trukme (val.) 12 14 16 8

Iš viso to aišku, kad atsistatymas toks pat svarbus kaip ir pacios treniruotes. Oficialiai numatyta viena fizioterapine sesija per savaite, taciau bet kuris sportininkas gali naudotis jomis kiek nori.. Kita sporto ir atsistatymo iranga bei patogumai sportininkams taip pat prieinami (pvz.: baseinas, sauna…).

Treniruociu procesas vasara nera taip griežtai planuojamas, taciau pagrindinis aspektas – piramides schema treniruociu intensyvumui – išlaikoma.

Žiemos treniruociu tvarkaraštis

Diena Rytas Popiete
Pirm. Poilsio diena (begimas, važiavimas dviraciu, slidinejimas – žemas intensyvumas) Fizioterapine sesija
Antr. Individuali treniruote 1,5 val. simuliacija (intervalines treniruotes ir žemelapio skaitymo kombinacija – aukštas intensyvumas) + pratimai raumenims (treniruociu sale)
Trec. 2,5 val. orientavimasis (ilgas begimas su žemelapiu 2val. + 0,5 val. greitas begimas)  -St. Etienne apylinkes
Ketvirt. Individuali treniruote Technine treniruote – a. int. (kas antra savaite – Estafetes/Sprintas)
Penkt. Individuali treniruote – ž. int. (begimas, važiavimas dviraciu, slidinejimas…)
*Šešt. 1 sesija – **Sprintas – a. int. (vidurdienis) 2 sesija – **Vidutine (po pietu) 

3 sesija – **Naktine (vakaras)

*Sekm. 4 sesija – **Ilga

Paaiškinimai:

a. int. – aukštas intensyvumas, ž. int. – žemas intensyvumas;

* Beveik kiekviena žiemos savaitgali organizuojamos treniruociu stovyklos visiems stipriausiems Prancuzijos orientacininkams – maždaug 30 žmoniu, ir suaugusiuju ir jaunimo atstovu, susitinka šiose stovyklose. Kitu šaliu orientavimosi sporto rinktiniu nariai dažnai prisijungia prie šiu stovyklu. Treniruotes organizuojamos varžybu modelio forma – miške stovi kontroliniai punktai, matuojami laikai. Paprastai stovyklos organizuojamos sudetingose ir techniškose vietovese.

** Planuojami nugaletoju laikai šiose varžybose-testuose yra tokie patys kaip ir IOF varžybose. Trasos planuojamos ir varžybos vykdomos kaip galima panašiau i svarbiausias tarptautines varžybas: naudojamos žvaigždutes skaidymui, bendras startas ir pan.

Grupes filosofija

Ka apie grupes filosofija sako Damien Renard:

„Musu filosofija yra sugebeti skaityti žemelapi ir orientuotis geriausiu imanomu budu. Tai ne begimas greitai. Žinoma, greitis yra reikalingas, bet jei nagrinetume svarbiausiu varžybu tarpinius laikus trasoje, pvz.: Pasaulio taures etapo, kuri aš laimejau, pamatytume, kad daugumoje prabegimu aš nebuvau greiciausias, taciau aš buvau stabilus ir nepraradau daug laiko punktuose. Orientavimasis yra svarbiausia musu treniruociu proceso dalis. Technika, technika, technika – štai i ka mes susitelkiam treniruotese.“

Informacija parengta pagal www.orienteering.lt

Įrašo nuoroda.

Komentavimo galimybė šiame įraše yra išjungta.